A Gizella hengermalom és a Glück család
GLÜCK BENŐ a régi Bihar vármegye malomiparában és kereskedelmében igen jelentős szerepet játszott.1871-ben született Tokajon, 29 évesen, 1900-ban jött az Érmellékre.
Érmihályfalván, "a nagy búzatermő vidék" központjában egy minden tekintetben modern műmalmot /hengermalmot/ épített fel. A malom úgy méreteivel, mint őrleményeinek minőségével messze kimagaslott a környék malmai közzül. A kétemeletes épületben olyan, a legmodernebb berendezéssel, napi három vagon őrlési képességgel bíró műmalmot létesített,amellyel a környék összes lisztszükségletét "játszi könnyedséggel" ellátta és exportőrlésre is berendezkedett.
A Gizella malom 1936-ban leégett. A leégett épületet Glück JÓZSEF, Glück Benő fia, építtette újjá, de nem malomként üzemeltette,hanem porcelángyárat /kőedénygyárat/ létesített benne.Tányérokat,csészéket, egyszerű, de jóminőségű tárgyakat gyártottak itt, 80 -120 munkást foglalkoztatva.
Mivel a kaolint messze vidékről kelett hozni, a vállakozás nem volt nyereséges, ezért újra malommá és olajütővé alakították át. Jóminőségű olajat gyártottak, de biztosították a környékbeliek számára a lisztet is.
Glück Benőnek hét gyermeke volt,közülük József és Endre a 30-as években az üzemet vezette. Ella 30 évesen meghalt, Ödön mérnök lett Marosvásárhelyen, Ilus férjhez ment Heilper igazgatóhoz, László textiltechnikus /sz.1918/,ő hugával,Máriával /1919/ 1945 után Kanadában telepedett le.
Forrásanyag: Bihar megye kultúrtörténete és öregdiákjainak emlékkönyve ,1933-1937 , valamint - Erdély és a visszatért keleti részek,1941 -
A malom épületéről való tudnivalókat elmondtam 2012.03.26-án a Duna TV riportereinek, ebből Erdély.ma ilyen cikket írt: Malomból kultúrközpont lesz Érmihályfalván. címmel, az idevágó részlet:" 1900-ban a Glück család épített egy porcelángyárat Érmihályfalván. A vállalkozás nem volt nyereséges,így malommá alakították át.."./2012.03.27./
... " Kultúrközponttá szeretnék alakítani Érmihályfalva egyik legfontosabb ipari műemlékét. A több mint száz éves Gizella -malom romokban áll, építőelemeit folyamatosan lopják, a megvalósíthatósági tanulmány most készül....Most háromszintes modern kulturális intézménnyé alakítanák a romos ingatlant, 1 500 000 lej, azaz 100 millió forintnyi pályázati pénzt remélnek az építkezésre."- idézet az adásból
-
Mai képek a malomról -
egy malomkő-darab
képek a malomról és környékéről /Fotók Rencz Csaba és a Fotoclub/